Tõugudest/About breeds

Berni Alpi Karjakoer

Bernese Mountain Dog

P1013479-1024x768

http://www.youtube.com/watch?v=X4mupT2AIsM

Berni alpi karjakoer on vana algupäraga talukoer, keda Berni ümbruse ees- ja osaliselt ka kesk-alpialadel peeti kui valve-, veo- ja karja ajamise koera. Tänaseks päevaks on berni karjakoer tänu oma atraktiivsele kolmevärvilisusele ja kohanemisvõimele üle maailma tuntud ja armastatud kui perekoer.

Berni alpi karjakoer on iseloomult valvas, enesekindel, heatahtlik, truu ja julge. Nad armastavad väga lapsi ja sobivad seega perekoeraks. Neid on lihtne koolitada ja Berni alpi karjakoeral on loomupäraselt arenenud valveinstinkt. Nad on őrnahingelised ja vajavad inimese seltskonda, seetőttu ei sobi nad aia nurka őuekoeraks. Berni alpi karjakoer on mõnus kaaslane inimesele, kellel on piisavalt aega ja tahtmist oma koeraga tegelemiseks. Ta on pereliige, kes tahab osa võtta kõikidest toimingutest ja tulla kaasa igale poole, kuhu vähegi võimalik. Ta küsib iga päev mitmeid kordi tuppa, kuigi tema paksust kasukast võiks arvata, et tegemist on õuekoeraga. Seda ta kindlasti ka on, sest berni alpi karjakoer on vaieldamatult õuekoer, kuid ta peab saama sageli tuppa oma pere juurde, kuna vajab oma pere lähedust selleks, et täieõigusliku pereliikmena elust täit rõõmu tunda.

Tavaoludes on bern kindel, tähelepanelik, valvas ja häirimatu, lähedaste isikutega suhtlemisel heasüdamlik ja kiinduv, võõraste suhtes enesekindel ja sõbralik; keskmiselt (või pisut rohkem) temperamentne ning naudib alati oma peremehega koos tegutsemist.

Berni alpi karjakoer on suurt kasvu, turjakőrgus 58-70 cm, kaal 36-60 kg.  Isased  64 – 70 cm,  ideaalne 66 – 68 cm. Emased  58 – 66 cm,  ideaalne 60 – 63 cm.

Karvkate on pikk, sirge vői kergelt laineline. Karv on aluskarvaga, ilmastikukindel ja vetthülgav.

 

Leonberger

 L14

 

 

 

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=2-lpq0V02oU

Saksamaa üks vanimaid koeratõuge- leonberger- on tõeliselt suur, jõuline, aga samas ka väga elegantne koer. Tema imposantne kogu meenutab isalõvi ja istudes küündib ta kõrgus  5-aastase lapse omani. Koeratõug on nime saanud Saksamaal Baden-Württembergis asuva Leonbergi linna järgi.

Leonberger on tõeline koertemaailma hiiglane. Vaatamata suurusele on aga tegemist mõnusa pere- ja seltsikoeraga ning inimese väga suure sõbraga. Paljudest allikatest on võimalik lugeda, et see uhke lõvilaka ja tumeda näoga hiiglane on tasakaalukas ja rahulik, kuid mitte sugugi apaatne. Tegemist on perekoeraga, kes tuleb toime terve perega, ka lastega. Ta on lojaalne, intelligentne, rõõmsameelne, mängualdis ja sõbralik ning vaatamata suurusele võib teda igale poole kaasa võtta.
Lastega on leod eriti kannatlikud ja armastavad. Kui lapsi või teisi koduloomi ähvardab aga tõsine oht, siis on leod ka igati tublid kaitsjad.
Peremehe suhtes on leonberger hell ja üritab olla pidevalt tema lähedal.

Leonbergeril on uhke karvkate, äärmiselt väärikas peahoiak ja eriline must mask, mis annab kogu tõule iseloomuliku ilme ning peegeldab tema loomusele omast intelligentsust ja lahkust.
Isased koerad on turjakõrgusega 71 kuni 80 cm, kaal 54 kuni 77 kilo, emased koerad on 65 kuni 75 cm, kaal 45 kuni 61 kilo
Leonbergeritel on veekindel pikk või poolpikk, poolpehme või karm  topeltkarv, mille värvigamma varieerub lõvikarva-kollase, punase, punakaspruuni, liivakarva ning nende värvide segude vahel. 
Lisaks karvkattele ja “lõvilakale” kaela ja rinna piirkonnas on üks leonbergerite kaubamärke ka ujulestadega käpad.